MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Notblad 5806057
*
nr 580 6057
Notblad
1920-30-tal, ca 17 stycken,
1920-30-tal, ca 17 stycken
Estimate:
100
Sold:
SEK 550
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:46:04
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/4 19:27:17
1
100 kr
27/4 18:21:32
2
150 kr
27/4 18:32:52
3
350 kr
27/4 18:34:49
2
250 kr
27/4 18:35:12
2
350 kr
27/4 18:35:38
2
400 kr
27/4 18:39:03
3
450 kr
27/4 18:40:11
2
500 kr
27/4 18:41:04
3
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: notblad
-
6516 Ask
+ sculpture, ”groda”, height: 4-15 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:05
-
6543 Ask
pietra dura, bird, 14, 5x10,
Present: SEK 300
Auction ends
in 10 days
12 jan at 20:53
-
6352 CHAMPAGNE COOLER
Final Touch, stainless steel. Diameter: 43, 5 cnm,..//
Present: SEK 300
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:30
-
5305 DOORHANDLES
7 pairs, brass, med nyckelskylt. Height: 23, 5 cm,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:52
-
6555 HAT
”Bicorn” Ericsson, Stockholm, Sweden, in a box. Le..//
Present: SEK 700
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:27
-
6557 TOP HATS
hat, + Chapeau claque, (i ask),
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:31
*
Notblad
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6057
Notblad
1920-30-tal, ca 17 stycken,
1920-30-tal, ca 17 stycken
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 550 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 26/4 19:27:17 | 1 | 100 kr |
| 27/4 18:21:32 | 2 | 150 kr |
| 27/4 18:32:52 | 3 | 350 kr |
| 27/4 18:34:49 | 2 | 250 kr |
| 27/4 18:35:12 | 2 | 350 kr |
| 27/4 18:35:38 | 2 | 400 kr |
| 27/4 18:39:03 | 3 | 450 kr |
| 27/4 18:40:11 | 2 | 500 kr |
| 27/4 18:41:04 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: notblad
-
6516 Ask
+ sculpture, ”groda”, height: 4-15 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:05 -
6543 Ask
pietra dura, bird, 14, 5x10,
Present: SEK 300
Auction ends
in 10 days
12 jan at 20:53 -
6352 CHAMPAGNE COOLER
Final Touch, stainless steel. Diameter: 43, 5 cnm,..//
Present: SEK 300
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:30
-
5305 DOORHANDLES
7 pairs, brass, med nyckelskylt. Height: 23, 5 cm,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:52 -
6555 HAT
”Bicorn” Ericsson, Stockholm, Sweden, in a box. Le..//
Present: SEK 700
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:27 -
6557 TOP HATS
hat, + Chapeau claque, (i ask),
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:31



